Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE36CHE3/54
1.5KE36CHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE36CHE3/54
Brief Description
TVS DIODE 29.1VWM 52VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE36CHE3/54.pdf
Availability of 1.5KE36CHE3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE36CHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE36CHE3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE36CHE3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)29.1V
Voltage - Breakdown (Min)32.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp52V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)28.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE36CHE3/54
Related Links1.5KE36, 1.5KE36CHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE36CHE3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE36CHE3/54
IC D-TYPE LATCH SGL 3-ST 20SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES 250 OHM 1/5W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
LED DURIS S5 NEU WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf