Amphenol Aerospace Operations MS17344R16C10SX
MS17344R16C10SX picture photo
Mfg. Part Number
MS17344R16C10SX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS17344R16C10SX.pdf
Availability of MS17344R16C10SX
QUANTITY
MS17344R16C10SX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS17344R16C10SX
Internal Part NumberEIS-MS17344R16C10SX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-22992
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert16-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationX
Ingress ProtectionWaterproof
Shell Material, FinishAluminum, Conductive Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS17344R16C10SX
Related LinksMS17344, MS17344R16C10SX Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS17344R16C10SX Details Description
Related parts for MS17344R16C10SX
RES SMD 2.32 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 82MA 10.5 OHM datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
DISPLAY 565NM GRN 3DIG 0.56" TH datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
3M 5557 TAPE 3/4" X 5YDS datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 36POS datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
20P MTA100 CONN ASSY RED 22AWG datasheet.pdf
OSC XO 5.3764MHZ HCMOS TTL PCPIN datasheet.pdf