Microsemi Commercial Components 1.5KE39AE3/TR13
1.5KE39AE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE39AE3/TR13
Brief Description
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE39AE3/TR13.pdf
Availability of 1.5KE39AE3/TR13
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE39AE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE39AE3/TR13
Internal Part NumberEIS-1.5KE39AE3/TR13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 15/Feb/2013
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33.3V
Voltage - Breakdown (Min)37.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp53.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)28A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device PackageCASE-1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE39AE3/TR13
Related Links1.5KE39, 1.5KE39AE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1.5KE39AE3/TR13 Details Description
Related parts for 1.5KE39AE3/TR13
TRIMMER 200K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES SMD 43.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN STACKER 34POS 0.100" T/H datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI 3/8-24 UNF 4.5V datasheet.pdf
CRIMP DIE datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 4.45MM datasheet.pdf
RES 158 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 20W datasheet.pdf
RES 47 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf