Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE39CAHE3/73
1.5KE39CAHE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE39CAHE3/73
Brief Description
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE39CAHE3/73.pdf
Availability of 1.5KE39CAHE3/73
QUANTITY
1.5KE39CAHE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE39CAHE3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE39CAHE3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33.3V
Voltage - Breakdown (Min)37.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp53.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)27.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE39CAHE3/73
Related Links1.5KE39, 1.5KE39CAHE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE39CAHE3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE39CAHE3/73
IC ADC 14BIT 25MSPS SAMPL 32-QFN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 500KHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 48.4VC DO218AB datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 16.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC CPLD 1140MC 3.6NS 256BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONDUCTOR BUSHING datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ/5V 3A 16TQFN datasheet.pdf