Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE400CA-E3/51
1.5KE400CA-E3/51 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE400CA-E3/51
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 342VWM 548VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE400CA-E3/51.pdf
Availability of 1.5KE400CA-E3/51
QUANTITY
1.5KE400CA-E3/51 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE400CA-E3/51
Internal Part NumberEIS-1.5KE400CA-E3/51
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)342V
Voltage - Breakdown (Min)380V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp548V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.7A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE400CA-E3/51
Related Links1.5KE400, 1.5KE400CA-E3/51 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE400CA-E3/51 Details Description
Related parts for 1.5KE400CA-E3/51
CLIP BATT .875 CELL .859-.890"SS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 18K OHM 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
PLUNGER AND COLLAR ASSEMBLY datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 5CIRC .437 datasheet.pdf
TV 28C 26#20 2#16 PIN RECP datasheet.pdf
AB 14C 2#12 12#16 PIN PLUG datasheet.pdf
AB 26C 26#16 PIN PLUG datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf