Fairchild Semiconductor FAN2508S27X
FAN2508S27X picture photo
Mfg. Part Number
FAN2508S27X
Brief Description
IC REG LDO 2.7V 50MA SOT23-5
Datasheet Download
FAN2508S27X.pdf
Availability of FAN2508S27X
QUANTITY
FAN2508S27X Order Process
Ship out your order
Specifications of FAN2508S27X
Internal Part NumberEIS-FAN2508S27X
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.7V
Current - Output50mA
Voltage - Dropout (Typical)0.05V @ 50mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FAN2508S27X
Related LinksFAN25, FAN2508S27X Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FAN2508S27X Details Description
Related parts for FAN2508S27X
CONN BNC JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 20A 125V datasheet.pdf
TIP CHISEL XTD 0.8MM FOR WP120 datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CAP CER 3.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
EVAL BOARD ARM CORTEX CORES datasheet.pdf
CAP FILM 560 NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf