ST 1.5KE400CA
1.5KE400CA picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE400CA
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 342VWM 706VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE400CA.pdf
Availability of 1.5KE400CA
QUANTITY
1.5KE400CA Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE400CA
Internal Part NumberEIS-1.5KE400CA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents1.5KE View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package600
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5KE, TRANSIL™
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)342V
Voltage - Breakdown (Min)380V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp706V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)14A (8/20µs)
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency195pF @ 1MHz
Operating Temperature-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device PackageDO-201
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE400CA
Related Links1.5KE, 1.5KE400CA Datasheet, ST Distributor
1.5KE400CA Details Description
Related parts for 1.5KE400CA
CONN RING 6 AWG #5/16 TERMINYL datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K 5% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 12.57MM datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP FILM 0.62UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf