Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE43A-E3/54
1.5KE43A-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE43A-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE43A-E3/54.pdf
Availability of 1.5KE43A-E3/54
QUANTITY
1.5KE43A-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE43A-E3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE43A-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,400
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)36.8V
Voltage - Breakdown (Min)40.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp59.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)25.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE43A-E3/54
Related Links1.5KE43, 1.5KE43A-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE43A-E3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE43A-E3/54
SENSOR MAG SW 80G CROS AX 8-MSOP datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 0.15A TO-92 datasheet.pdf
CAP CER 300PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK FEED THRU 5.2MM datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 42V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
IC PWM REG MULTIPH AMD 48-QFN datasheet.pdf
RES 1.72K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC ANY-RATE MULTI/ATTEN 36-QFN datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
EMITTER IR 950NM 100MA SMD datasheet.pdf