Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE43AHE3/73
1.5KE43AHE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE43AHE3/73
Brief Description
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE43AHE3/73.pdf
Availability of 1.5KE43AHE3/73
QUANTITY
1.5KE43AHE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE43AHE3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE43AHE3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)36.8V
Voltage - Breakdown (Min)40.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp59.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)25.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE43AHE3/73
Related Links1.5KE43, 1.5KE43AHE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE43AHE3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE43AHE3/73
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL R/A 27POS datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC NVSRAM 16KBIT 150NS 24EDIP datasheet.pdf
IC MOSF DRVR FAST DUAL INV 8SOIC datasheet.pdf
XFRMR 1:1.15CT 1.50MH T/H datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 7POS 5A datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 64POS R/A GOLD datasheet.pdf
USB 2.0 UTMI + DEVICE/HOST PHY datasheet.pdf
RES SMD 2.46K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf