AVX Corporation SR205E104MAATR1
SR205E104MAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR205E104MAATR1
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V Z5U RADIAL
Datasheet Download
SR205E104MAATR1.pdf
Availability of SR205E104MAATR1
QUANTITY
SR205E104MAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR205E104MAATR1
Internal Part NumberEIS-SR205E104MAATR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesSkyCap® SR
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR205E104MAATR1
Related LinksSR205E1, SR205E104MAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR205E104MAATR1 Details Description
Related parts for SR205E104MAATR1
IC DRIVER MOSFET DUAL SYNC 8SOIC datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR OVER/UND 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3V/1.8V 0.3A 8TDFN datasheet.pdf
RES 205K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
MAIN CONTROL LOGIC OUTPUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 3W DO204AL datasheet.pdf
Connector Socket 35 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC FPGA 147 I/O 208QFP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf