Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE43CA-E3/54
1.5KE43CA-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE43CA-E3/54
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE43CA-E3/54.pdf
Availability of 1.5KE43CA-E3/54
QUANTITY
1.5KE43CA-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE43CA-E3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE43CA-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)36.8V
Voltage - Breakdown (Min)40.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp59.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)25.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE43CA-E3/54
Related Links1.5KE43, 1.5KE43CA-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE43CA-E3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE43CA-E3/54
IC DIGITAL TV TUNER 38-TSSOP datasheet.pdf
SWITCH DIP 6POS HALF PITCH 24V datasheet.pdf
CONN STACKER 9POS 0.100" T/H datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RECEPT 167POS R/A GOLD 2.2M datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 500V Y5P RADIAL datasheet.pdf
NON PLUG-INSIDE ROTARY 1NC datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
500 TB PLG PLUG 180 datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS WALL MNT SKT datasheet.pdf