Microsemi Commercial Components 1.5KE47AE3/TR13
1.5KE47AE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE47AE3/TR13
Brief Description
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE47AE3/TR13.pdf
Availability of 1.5KE47AE3/TR13
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE47AE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE47AE3/TR13
Internal Part NumberEIS-1.5KE47AE3/TR13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 15/Feb/2013
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40.2V
Voltage - Breakdown (Min)44.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp64.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)23.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device PackageCASE-1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE47AE3/TR13
Related Links1.5KE47, 1.5KE47AE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1.5KE47AE3/TR13 Details Description
Related parts for 1.5KE47AE3/TR13
IC MCU 16BIT 1KB FLASH 14TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 216PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1.5KV X7R 1825 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 1% 1/2W 1010 datasheet.pdf
CONN EDGE .100 30POS DR LOW P datasheet.pdf
DIODE ZENER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE STD REC 80A DO-5 datasheet.pdf