Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE47CA-E3/51
1.5KE47CA-E3/51 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE47CA-E3/51
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE47CA-E3/51.pdf
Availability of 1.5KE47CA-E3/51
QUANTITY
1.5KE47CA-E3/51 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE47CA-E3/51
Internal Part NumberEIS-1.5KE47CA-E3/51
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40.2V
Voltage - Breakdown (Min)44.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp64.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)23.1A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE47CA-E3/51
Related Links1.5KE47, 1.5KE47CA-E3/51 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE47CA-E3/51 Details Description
Related parts for 1.5KE47CA-E3/51
BATTERY PACK 2.4V 3100MAH NIMH datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 130MA 3.4 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 4.1"L X 2.6"W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 121XBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf
CTV 66C 49#22D 13#16 4#12 SKT datasheet.pdf
TV 19C 19#20 PIN PLUG datasheet.pdf
CAP 1800 UF 20% 50 V datasheet.pdf