Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE47CAHE3/54
1.5KE47CAHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE47CAHE3/54
Brief Description
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE47CAHE3/54.pdf
Availability of 1.5KE47CAHE3/54
QUANTITY
1.5KE47CAHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE47CAHE3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE47CAHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40.2V
Voltage - Breakdown (Min)44.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp64.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)23.1A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE47CAHE3/54
Related Links1.5KE47, 1.5KE47CAHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE47CAHE3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE47CAHE3/54
CAP FILM 0.051UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
MODULE SCR/DIODE 55A 480VAC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
DIN RAIL SLOTTED 48" datasheet.pdf
WIREWAY 90 DEG ELBOW 6X6" datasheet.pdf
IC TRPL SUPPLY MONITOR TSOT-23 datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 17POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 7POS WHT datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 285MA 1.04 OHM datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf