Amphenol Industrial PT01W-14-15P
PT01W-14-15P picture photo
Mfg. Part Number
PT01W-14-15P
Brief Description
CONN RCPT 15POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT01W-14-15P.pdf
Availability of PT01W-14-15P
QUANTITY
PT01W-14-15P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01W-14-15P
Internal Part NumberEIS-PT01W-14-15P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01W-14-15P
Related LinksPT01W-, PT01W-14-15P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01W-14-15P Details Description
Related parts for PT01W-14-15P
IC FLASH 4MBIT 75MHZ 8VFQFPN datasheet.pdf
IC DAC 12BIT VOUT TSOT23-8 datasheet.pdf
IC MEM FIFO 512X9 25NS 32-PLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 185MA 2.9 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.49 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG RED 500' datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 70NS 44TSOP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 42POS GLD datasheet.pdf