Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE51AHE3/73
1.5KE51AHE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE51AHE3/73
Brief Description
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE51AHE3/73.pdf
Availability of 1.5KE51AHE3/73
QUANTITY
1.5KE51AHE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE51AHE3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE51AHE3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)43.6V
Voltage - Breakdown (Min)48.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp70.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)21.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE51AHE3/73
Related Links1.5KE51, 1.5KE51AHE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE51AHE3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE51AHE3/73
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.24K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
NON INSL COPPER SEAMLESS RING TE datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 10A TO-220 datasheet.pdf
508 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
MOD SCHOTTKY 45V 200A ADDAPAK datasheet.pdf