Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE51CA-E3/51
1.5KE51CA-E3/51 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE51CA-E3/51
Brief Description
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE51CA-E3/51.pdf
Availability of 1.5KE51CA-E3/51
QUANTITY
1.5KE51CA-E3/51 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE51CA-E3/51
Internal Part NumberEIS-1.5KE51CA-E3/51
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)43.6V
Voltage - Breakdown (Min)48.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp70.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)21.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE51CA-E3/51
Related Links1.5KE51, 1.5KE51CA-E3/51 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE51CA-E3/51 Details Description
Related parts for 1.5KE51CA-E3/51
CONN HEADER .050" 16PS DL SMD AU datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 100MHZ 119BGA datasheet.pdf
CAP CER 470PF 3KV Y5R RADIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 34 OHM 1% 10W datasheet.pdf
WIRE DEFLECTOR SIDE 1 datasheet.pdf
HEAT SHRINK .75"X4' datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
HD 38999 55C 55#23 PIN RECP datasheet.pdf
HD 38999 73C 73#23 SKT RECP datasheet.pdf
FERRITE CHIP 600 OHM 0805 datasheet.pdf