Microsemi Commercial Components 1.5KE51CAE3/TR13
1.5KE51CAE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE51CAE3/TR13
Brief Description
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE51CAE3/TR13.pdf
Availability of 1.5KE51CAE3/TR13
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE51CAE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE51CAE3/TR13
Internal Part NumberEIS-1.5KE51CAE3/TR13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 15/Feb/2013
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)43.6V
Voltage - Breakdown (Min)48.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp70.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)21.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device PackageCASE-1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE51CAE3/TR13
Related Links1.5KE51C, 1.5KE51CAE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1.5KE51CAE3/TR13 Details Description
Related parts for 1.5KE51CAE3/TR13
IC NVSRAM 16MBIT 100NS 36EDIP datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 350MA 1.47 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
22P MTA100 CONN ASSY RED LF datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.539 OHM 1% 30W datasheet.pdf
Crystal 54.0000MHz 50ppm 20pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES GLSSIDE ROTARY datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
QX-1 CONNECTION BOX datasheet.pdf
DC-DC 3W 2:1 INPUT DIP24 DUAL datasheet.pdf