Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE540A-E3/51
1.5KE540A-E3/51 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE540A-E3/51
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 459VWM 740VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE540A-E3/51.pdf
Availability of 1.5KE540A-E3/51
QUANTITY
1.5KE540A-E3/51 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE540A-E3/51
Internal Part NumberEIS-1.5KE540A-E3/51
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)459V
Voltage - Breakdown (Min)513V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp740V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.03A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE540A-E3/51
Related Links1.5KE54, 1.5KE540A-E3/51 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE540A-E3/51 Details Description
Related parts for 1.5KE540A-E3/51
IC DRIVER BRIDGE 3PHASE 28SOIC datasheet.pdf
CONN TERMINAL SLEEVE BLACK datasheet.pdf
RES SMD 17.4KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CORD REEL LAMP 50' 16-3CORD datasheet.pdf
RES SMD 1G OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
MOD PWR ENT SNGL STG 4A SNAP-IN datasheet.pdf
RES 13.95K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 1.57" DIA BLACK datasheet.pdf