Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE56-E3/54
1.5KE56-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE56-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 45.4VWM 80.5VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE56-E3/54.pdf
Availability of 1.5KE56-E3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE56-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE56-E3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE56-E3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)45.4V
Voltage - Breakdown (Min)50.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp80.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)18.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE56-E3/54
Related Links1.5KE5, 1.5KE56-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE56-E3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE56-E3/54
RES SMD 16.9 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
VARISTOR 37V 30A 0603 datasheet.pdf
IC AUDIO CODEC 24BIT PCM 32VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 38.8K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf