United Chemi-Con ELZA350ELL471MJ16S
ELZA350ELL471MJ16S picture photo
Mfg. Part Number
ELZA350ELL471MJ16S
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
ELZA350ELL471MJ16S.pdf
Availability of ELZA350ELL471MJ16S
QUANTITY
ELZA350ELL471MJ16S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELZA350ELL471MJ16S
Internal Part NumberEIS-ELZA350ELL471MJ16S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductLZA Series Capacitors
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.24A
Impedance49 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELZA350ELL471MJ16S
Related LinksELZA350EL, ELZA350ELL471MJ16S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELZA350ELL471MJ16S Details Description
Related parts for ELZA350ELL471MJ16S
RES SMD 9.76K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
ESD HANDLER 10X6-1/4X2-7/8 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 43.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 29.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CABLE 16POS datasheet.pdf