Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE56CA-E3/51
1.5KE56CA-E3/51 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE56CA-E3/51
Brief Description
TVS DIODE 47.8VWM 77VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE56CA-E3/51.pdf
Availability of 1.5KE56CA-E3/51
QUANTITY
1.5KE56CA-E3/51 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE56CA-E3/51
Internal Part NumberEIS-1.5KE56CA-E3/51
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)47.8V
Voltage - Breakdown (Min)53.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp77V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)19.5A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE56CA-E3/51
Related Links1.5KE56, 1.5KE56CA-E3/51 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE56CA-E3/51 Details Description
Related parts for 1.5KE56CA-E3/51
CLIP INSULATION PIERCING 24" BLK datasheet.pdf
LED 5MM GAP RED RT ANGLE HOUSING datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf