Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE56CA-E3/54
1.5KE56CA-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE56CA-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 47.8VWM 77VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE56CA-E3/54.pdf
Availability of 1.5KE56CA-E3/54
QUANTITY
1.5KE56CA-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE56CA-E3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE56CA-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)47.8V
Voltage - Breakdown (Min)53.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp77V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)19.5A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE56CA-E3/54
Related Links1.5KE56, 1.5KE56CA-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE56CA-E3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE56CA-E3/54
TAPE ELECTRICAL POLYESTER 1" datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 1/4W 0805 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CABLE 6COND 26AWG SHLD 100' datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 695MA 200 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT PIN datasheet.pdf