Sullins Connector Solutions EBM22DCCN
EBM22DCCN picture photo
Mfg. Part Number
EBM22DCCN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
EBM22DCCN.pdf
Availability of EBM22DCCN
QUANTITY
EBM22DCCN Order Process
Ship out your order
Specifications of EBM22DCCN
Internal Part NumberEIS-EBM22DCCN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row22
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBM22DCCN
Related LinksEBM2, EBM22DCCN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBM22DCCN Details Description
Related parts for EBM22DCCN
RES SMD 2.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 12.5K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 4V 20% 2910 datasheet.pdf
LAPPING FILM DIAMOND 4.13" DIA datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf