Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE56CAHE3/73
1.5KE56CAHE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE56CAHE3/73
Brief Description
TVS DIODE 47.8VWM 77VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE56CAHE3/73.pdf
Availability of 1.5KE56CAHE3/73
QUANTITY
1.5KE56CAHE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE56CAHE3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE56CAHE3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)47.8V
Voltage - Breakdown (Min)53.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp77V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)19.5A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE56CAHE3/73
Related Links1.5KE56, 1.5KE56CAHE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE56CAHE3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE56CAHE3/73
COUNTER LCD 4 CHAR 12-24V PNL MT datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X32MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK FEED THRU 5.2MM datasheet.pdf
CONN MEM SOCKET DDR3 204POS SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 2-FB 96POS 4ROW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 6.98K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 100K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 500MW DO213AB datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V datasheet.pdf