Nichicon UKZ1E470MPM
UKZ1E470MPM picture photo
Mfg. Part Number
UKZ1E470MPM
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UKZ1E470MPM.pdf
Availability of UKZ1E470MPM
QUANTITY
UKZ1E470MPM Order Process
Ship out your order
Specifications of UKZ1E470MPM
Internal Part NumberEIS-UKZ1E470MPM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAudio Capacitors
Featured ProductCapacitors for Audio Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKZ
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKZ1E470MPM
Related LinksUKZ1E, UKZ1E470MPM Datasheet, Nichicon Distributor
UKZ1E470MPM Details Description
Related parts for UKZ1E470MPM
CONN HEADER 64POS .100 R/ANGLE datasheet.pdf
RES SMD 0.039 OHM 5% 2W J BEND datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.8M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 50POS IPASSTM R/A SMD datasheet.pdf
CONN QMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES 409.6K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf