Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE56CAHE3/73
1.5KE56CAHE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE56CAHE3/73
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 47.8VWM 77VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE56CAHE3/73.pdf
Availability of 1.5KE56CAHE3/73
QUANTITY
1.5KE56CAHE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE56CAHE3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE56CAHE3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)47.8V
Voltage - Breakdown (Min)53.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp77V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)19.5A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE56CAHE3/73
Related Links1.5KE56, 1.5KE56CAHE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE56CAHE3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE56CAHE3/73
THERMISTOR NTC 22 OHM 5% RADIAL datasheet.pdf
IC DAS 6CH 12BIT 5V 28-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 50V SL AXIAL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS R/A .100" TIN datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
RES 10K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
IC MUX PCIE 2:1 1.5V 16VFQFPN datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf