Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE6.8HE3/54
1.5KE6.8HE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE6.8HE3/54
Brief Description
TVS DIODE 5.5VWM 10.8VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE6.8HE3/54.pdf
Availability of 1.5KE6.8HE3/54
QUANTITY
1.5KE6.8HE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE6.8HE3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE6.8HE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)5.5V
Voltage - Breakdown (Min)6.12V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp10.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)139A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE6.8HE3/54
Related Links1.5KE6., 1.5KE6.8HE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE6.8HE3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE6.8HE3/54
RES SMD 32.4 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 60POS .050" SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC GATE XNOR 1CH 2-INP SC-70-5 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 112LQFP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT 4POS TIN datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 5 Circuit 0.472" (12.00mm) datasheet.pdf