Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE62-E3/54
1.5KE62-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE62-E3/54
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 50.2VWM 89VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE62-E3/54.pdf
Availability of 1.5KE62-E3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE62-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE62-E3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE62-E3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)50.2V
Voltage - Breakdown (Min)55.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp89V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)16.9A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE62-E3/54
Related Links1.5KE6, 1.5KE62-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE62-E3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE62-E3/54
IC DRIVER MOSF QUAD 1.2A 16-SOIC datasheet.pdf
FERRITE BEAD ARRAY 430 OHM 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 28AWG RED 1000' datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
RES SMD 1.33KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.2A 352 MOHM datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf