Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE62CA-E3/51
1.5KE62CA-E3/51 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE62CA-E3/51
Brief Description
TVS DIODE 53VWM 85VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE62CA-E3/51.pdf
Availability of 1.5KE62CA-E3/51
QUANTITY
1.5KE62CA-E3/51 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE62CA-E3/51
Internal Part NumberEIS-1.5KE62CA-E3/51
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)53V
Voltage - Breakdown (Min)58.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp85V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)17.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE62CA-E3/51
Related Links1.5KE62, 1.5KE62CA-E3/51 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE62CA-E3/51 Details Description
Related parts for 1.5KE62CA-E3/51
RES SMD 510K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
PANEL ADAPTER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
8325-8 INSULATION PUNCH datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X5R 0603 datasheet.pdf