Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE62CA-E3/73
1.5KE62CA-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE62CA-E3/73
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 53VWM 85VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE62CA-E3/73.pdf
Availability of 1.5KE62CA-E3/73
QUANTITY
1.5KE62CA-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE62CA-E3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE62CA-E3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)53V
Voltage - Breakdown (Min)58.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp85V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)17.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE62CA-E3/73
Related Links1.5KE62, 1.5KE62CA-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE62CA-E3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE62CA-E3/73
LASER MODULE 650NM 1-5MW DOT datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACT 3A LEAF PC VERT datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 12pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 160 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 180PF 300V NP0 1111 datasheet.pdf
CAP FILM 680 PF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS SKT datasheet.pdf