Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE62CAHE3/73
1.5KE62CAHE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE62CAHE3/73
Brief Description
TVS DIODE 53VWM 85VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE62CAHE3/73.pdf
Availability of 1.5KE62CAHE3/73
QUANTITY
1.5KE62CAHE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE62CAHE3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE62CAHE3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)53V
Voltage - Breakdown (Min)58.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp85V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)17.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE62CAHE3/73
Related Links1.5KE62, 1.5KE62CAHE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE62CAHE3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE62CAHE3/73
CAP POLYMER 330UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
IC MCU PSOC 28-SSOP datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP CLOSE/OPEN datasheet.pdf
IC DRAM 16MBIT 60NS 26SOJ datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
TVS DIODE 260VWM 419VC PLAD datasheet.pdf
RES SMD 5.49KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 25J OLIVE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf