Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE68-E3/54
1.5KE68-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE68-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 55.1VWM 98VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE68-E3/54.pdf
Availability of 1.5KE68-E3/54
QUANTITY
1.5KE68-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE68-E3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE68-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)55.1V
Voltage - Breakdown (Min)61.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp98V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)15.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE68-E3/54
Related Links1.5KE6, 1.5KE68-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE68-E3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE68-E3/54
TRIMMER 10 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf