Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE68-E3/73
1.5KE68-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE68-E3/73
Brief Description
TVS DIODE 55.1VWM 98VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE68-E3/73.pdf
Availability of 1.5KE68-E3/73
QUANTITY
1.5KE68-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE68-E3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE68-E3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)55.1V
Voltage - Breakdown (Min)61.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp98V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)15.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE68-E3/73
Related Links1.5KE6, 1.5KE68-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE68-E3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE68-E3/73
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 LP 28-TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
INDICATOR LIGHT 110V CLEAR datasheet.pdf