Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE68CA-E3/73
1.5KE68CA-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE68CA-E3/73
Brief Description
TVS DIODE 58.1VWM 92VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE68CA-E3/73.pdf
Availability of 1.5KE68CA-E3/73
QUANTITY
1.5KE68CA-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE68CA-E3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE68CA-E3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)58.1V
Voltage - Breakdown (Min)64.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp92V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)16.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE68CA-E3/73
Related Links1.5KE68, 1.5KE68CA-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE68CA-E3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE68CA-E3/73
CONN HEADER .100 SINGL STR 27POS datasheet.pdf
IC CODE HOPPING ENCODER 14-SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV OPN COLLECTOR 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 SQ WW datasheet.pdf
RES 51 OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
CAP ALUM 250UF 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP MICA 51PF 2% 300V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf