Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE7.5CA/54
1.5KE7.5CA/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE7.5CA/54
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE7.5CA/54.pdf
Availability of 1.5KE7.5CA/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE7.5CA/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE7.5CA/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE7.5CA/54
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)6.4V
Voltage - Breakdown (Min)7.13V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp11.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)133A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE7.5CA/54
Related Links1.5KE7, 1.5KE7.5CA/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE7.5CA/54 Details Description
Related parts for 1.5KE7.5CA/54
TRANS PREBIAS NPN 250MW SC75 datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT OTP OCP CV 8SOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 2A 120V datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG SLATE 100' datasheet.pdf
CHISEL 30DEG .8 MM datasheet.pdf
4700UF 63V 25.4X66.68 85C AXI datasheet.pdf