Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE7.5CA-E3/51
1.5KE7.5CA-E3/51 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE7.5CA-E3/51
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE7.5CA-E3/51.pdf
Availability of 1.5KE7.5CA-E3/51
QUANTITY
1.5KE7.5CA-E3/51 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE7.5CA-E3/51
Internal Part NumberEIS-1.5KE7.5CA-E3/51
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)6.4V
Voltage - Breakdown (Min)7.13V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp11.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)133A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE7.5CA-E3/51
Related Links1.5KE7.5, 1.5KE7.5CA-E3/51 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE7.5CA-E3/51 Details Description
Related parts for 1.5KE7.5CA-E3/51
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC FILTER 2CH AUD EMI ESD DFN8 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 16V 470 OHM 100C datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IPD M12 NONSHLD 3W SPST 2M datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf