Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE75CA-E3/73
1.5KE75CA-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE75CA-E3/73
Brief Description
TVS DIODE 64.1VWM 104VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE75CA-E3/73.pdf
Availability of 1.5KE75CA-E3/73
QUANTITY
1.5KE75CA-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE75CA-E3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE75CA-E3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)64.1V
Voltage - Breakdown (Min)71.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp104V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)14.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE75CA-E3/73
Related Links1.5KE75, 1.5KE75CA-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE75CA-E3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE75CA-E3/73
RES SMD 681 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
EXTRACTOR LAMP KB/LW/MLW/YB SER datasheet.pdf
MODULE INTERFACE USB CAT5E datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
SENSOR 500PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT datasheet.pdf
OSC MEMS 250.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf