Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE8.2A-E3/73
1.5KE8.2A-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE8.2A-E3/73
Brief Description
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE8.2A-E3/73.pdf
Availability of 1.5KE8.2A-E3/73
QUANTITY
1.5KE8.2A-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE8.2A-E3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE8.2A-E3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.02V
Voltage - Breakdown (Min)7.79V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp12.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)124A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE8.2A-E3/73
Related Links1.5KE8., 1.5KE8.2A-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE8.2A-E3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE8.2A-E3/73
IC VOLT DETECTOR 2.4V SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 6A 125V datasheet.pdf
IC BICMOS PFC/PWM CONT 20SOIC datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V JB 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 2.2A 127.4 MOHM datasheet.pdf
LED COB CXA2540 4000K WHT SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 32VQFN datasheet.pdf
96 kHz Digital Audio Interface Transmitter IC datasheet.pdf