Stackpole Electronics Inc. RMCP2010JT160K
RMCP2010JT160K picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010JT160K
Brief Description
RES SMD 160K OHM 5% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010JT160K.pdf
Availability of RMCP2010JT160K
QUANTITY
RMCP2010JT160K Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010JT160K
Internal Part NumberEIS-RMCP2010JT160K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010JT160K
Related LinksRMCP201, RMCP2010JT160K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010JT160K Details Description
Related parts for RMCP2010JT160K
RES 2K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPTACLE 2POS .062 datasheet.pdf
IC BUFF DVR 16BIT N-INV 48TSSOP datasheet.pdf
IDC CABLE - MPR34K/MC34G/MPR34K datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG BLK SHLD 500' datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
IC FLASH 2GBIT datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
DC/DC CONV POWER MOD DIN 20W datasheet.pdf