Vishay/Dale RN60C2002DBSL
RN60C2002DBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C2002DBSL
Brief Description
RES 20K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN60C2002DBSL.pdf
Availability of RN60C2002DBSL
QUANTITY
RN60C2002DBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C2002DBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C2002DBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C2002DBSL
Related LinksRN60C2, RN60C2002DBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C2002DBSL Details Description
Related parts for RN60C2002DBSL
CONN RCPT .100" 18POS TIN PCB datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 150V 0606 datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN SOCKET MINI SPRING TIN datasheet.pdf
PLUG-INTOP ROLLER PLUNGER SPDT datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 24TSSOP datasheet.pdf
RES 150K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 7.3728MHZ TTL SMD datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 550mA (Switch) Backlight SOT-23-6 datasheet.pdf