Littelfuse 1.5KE82C-B
1.5KE82C-B picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE82C-B
Brief Description
TVS DIODE 70.1VWM 118.65VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE82C-B.pdf
Availability of 1.5KE82C-B
QUANTITY
1.5KE82C-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE82C-B
Internal Part NumberEIS-1.5KE82C-B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5KE
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)70.1V
Voltage - Breakdown (Min)73.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp118.65V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)13.5A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device PackageDO-201
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE82C-B
Related Links1.5KE, 1.5KE82C-B Datasheet, Littelfuse Distributor
1.5KE82C-B Details Description
Related parts for 1.5KE82C-B
HEATSINK VERT W/TABS BLK TO-220 datasheet.pdf
ADM10T/AE10M/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 72POS 0.156 datasheet.pdf
LED CBI 5MM BI-LVL RED/YLW DIFF datasheet.pdf
MOUNT RECT CAPACITORS 0.150" datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 324BGA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 4.5A datasheet.pdf
1 POS SR MINI UNIV datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf