Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE82CA-E3/73
1.5KE82CA-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE82CA-E3/73
Brief Description
TVS DIODE 70.1VWM 113VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE82CA-E3/73.pdf
Availability of 1.5KE82CA-E3/73
QUANTITY
1.5KE82CA-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE82CA-E3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE82CA-E3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)70.1V
Voltage - Breakdown (Min)77.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)13.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE82CA-E3/73
Related Links1.5KE82, 1.5KE82CA-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE82CA-E3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE82CA-E3/73
Connector Header 14 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.25MHZ RRO 8TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 2W +/-12V 83MA datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 9-18VIN +/-15VOU datasheet.pdf
IC BUFFER/LINE DVR CMOS XSON8U datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
CHISEL 30 5.20MM datasheet.pdf
RES SMD 1.2M OHM 1% 0.4W MELF datasheet.pdf
GDT 90V 20% 5KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf