Vishay/BCcomponents MCU08050D1802BP100
MCU08050D1802BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D1802BP100
Brief Description
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D1802BP100.pdf
Availability of MCU08050D1802BP100
QUANTITY
MCU08050D1802BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D1802BP100
Internal Part NumberEIS-MCU08050D1802BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D1802BP100
Related LinksMCU08050D, MCU08050D1802BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D1802BP100 Details Description
Related parts for MCU08050D1802BP100
CONN SOCKET 20-24AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 12.7K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC 8BIT SHIFT REGISTER 16DIP datasheet.pdf
IC SEQUENCE/SUPERVISOR 6UDFN datasheet.pdf
IC FIFO ASYNCH 4KX9 15NS 32PLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V 10% BX 1210 datasheet.pdf
PRINTER CBL PARALLEL SNAP HOODS datasheet.pdf
RES SMD 600 OHM 0.5% 1/2W 2010 datasheet.pdf