Microsemi Commercial Components 1.5KE82CAE3/TR13
1.5KE82CAE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE82CAE3/TR13
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 70.1VWM 113VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE82CAE3/TR13.pdf
Availability of 1.5KE82CAE3/TR13
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE82CAE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE82CAE3/TR13
Internal Part NumberEIS-1.5KE82CAE3/TR13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 15/Feb/2013
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)70.1V
Voltage - Breakdown (Min)77.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)13.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device PackageCASE-1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE82CAE3/TR13
Related Links1.5KE82C, 1.5KE82CAE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1.5KE82CAE3/TR13 Details Description
Related parts for 1.5KE82CAE3/TR13
JUMPER-H2730TR/C2016B/H2730TR 4" datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT ROLL LVR.187"QC datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 100MHZ 8DFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DUST CAP datasheet.pdf
IC MUX MONO CMOS ANALOG SOIC datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.1% 0.6W J LEAD datasheet.pdf