Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE9.1CA-E3/1
1.5KE9.1CA-E3/1 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE9.1CA-E3/1
Brief Description
TVS DIODE 7.78VWM 13.4VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE9.1CA-E3/1.pdf
Availability of 1.5KE9.1CA-E3/1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE9.1CA-E3/1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE9.1CA-E3/1
Internal Part NumberEIS-1.5KE9.1CA-E3/1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.78V
Voltage - Breakdown (Min)8.65V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp13.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)112A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE9.1CA-E3/1
Related Links1.5KE9., 1.5KE9.1CA-E3/1 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE9.1CA-E3/1 Details Description
Related parts for 1.5KE9.1CA-E3/1
CONN EDGE DUAL 1MM DIP 100 POS datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X5R 0603 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 10A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
FIXED IND 9NH 680MA 104 MOHM SMD datasheet.pdf
OSC XO 33.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 34 OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 681 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf