Vishay/Dale RNC50J4990BRB14
RNC50J4990BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4990BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 499 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4990BRB14.pdf
Availability of RNC50J4990BRB14
QUANTITY
RNC50J4990BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4990BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J4990BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)499
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4990BRB14
Related LinksRNC50J4, RNC50J4990BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4990BRB14 Details Description
Related parts for RNC50J4990BRB14
CONN TERM BLOCK 8POS 5MM PCB datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 280KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 931K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
WRIST STRAP DUAL COND METAL MED datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES SMD 0.03 OHM 5% 2W 4525 datasheet.pdf
CONN HEADER 0.100 34 POS datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 550MA 1.2 OHM datasheet.pdf