Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE91CA-E3/51
1.5KE91CA-E3/51 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE91CA-E3/51
Brief Description
TVS DIODE 77.8VWM 125VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE91CA-E3/51.pdf
Availability of 1.5KE91CA-E3/51
QUANTITY
1.5KE91CA-E3/51 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE91CA-E3/51
Internal Part NumberEIS-1.5KE91CA-E3/51
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)77.8V
Voltage - Breakdown (Min)86.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp125V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)12A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE91CA-E3/51
Related Links1.5KE91, 1.5KE91CA-E3/51 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE91CA-E3/51 Details Description
Related parts for 1.5KE91CA-E3/51
CARDEDGE 12POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
IC COMPARATOR GP QUAD 14TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 16X1 28TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 27PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
INDICATOR LIGHT NEON 230V GREEN datasheet.pdf
RES 2.94M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
THERMAL REED SWITCH 70C 100V BRE datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 450V AXIAL datasheet.pdf