Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE91HE3/73
1.5KE91HE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE91HE3/73
Brief Description
TVS DIODE 73.7VWM 131VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE91HE3/73.pdf
Availability of 1.5KE91HE3/73
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE91HE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE91HE3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE91HE3/73
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)73.7V
Voltage - Breakdown (Min)81.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp131V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)11.5A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE91HE3/73
Related Links1.5KE9, 1.5KE91HE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE91HE3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE91HE3/73
RES SMD 150 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 70mA Backlight 8-TDFN (2x3) datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf
RES 50.5 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
DISCOVERY WIFI STM32F4 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf