Diodes Incorporated 1.5KE9V1A-T
1.5KE9V1A-T picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE9V1A-T
Brief Description
TVS DIODE 7.78VWM 13.4VC DO201A
Datasheet Download
1.5KE9V1A-T.pdf
Availability of 1.5KE9V1A-T
QUANTITY
1.5KE9V1A-T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE9V1A-T
Internal Part NumberEIS-1.5KE9V1A-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.78V
Voltage - Breakdown (Min)8.65V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp13.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)112A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device PackageDO-201
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE9V1A-T
Related Links1.5KE, 1.5KE9V1A-T Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
1.5KE9V1A-T Details Description
Related parts for 1.5KE9V1A-T
JUMPER-H1505TR/A2015W/H1505TR10" datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.5A TO-92-3 datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 90NS 48TSOP datasheet.pdf
CAP CER 91PF 50V P2H 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 15A TO262F datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 0.1% 0.225W 2208 datasheet.pdf
CONN STR RCPT CRIMP SKT BRN datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 750MA 302 MOHM datasheet.pdf